Co lidé (ne)vědí

prev home next

Sociologie je společenská věda zkoumající sociální život jednotlivců, skupin a společností. Sociologie je chápána jako věda o jednání lidí ve společnosti, o struktuře společnosti, o sociální interakci, a tak podobně.

Jestli zde někdo očekává vědecký úvod do sociologie, bude zklamán. Chceme jen ukázat dobré a špatné použití matematických a pravděpodobnostně statistických metod do oblasti lidského chování a upozornit na případnou manipulaci. Tím se vracíme k myšlenkám uvedeným v úvodu.

Podle wikipedie jsou sociologické metody následující.
Sociologický výzkum se snaží popsat, vysvětlit či předpovědět sociální život jedinců, skupin a společností. K tomu je užívána celá řada metod, které můžeme zjednodušeně rozdělit na kvantitativní a kvalitativní. Kvantitativní výzkum se zaměřuje na populaci. Snaží se o reprezentativnost, má vypovídat o tom, jak je který statistický znak zastoupen v populaci, nebo jaký postoj je možné u populace najít. Nejčastěji, ne však nutně, užívá metody dotazníkového šetření či rozhovorů a kvantitativní analýzy textů. Kvalitativní výzkum se zaměřuje na objekt. Nepopisuje zákonitosti, ale snaží se nacházet vztahy mezi kategoriemi. Nejčastěji, ale ne nutně, užívá metod hloubkových rozhovorů a analýzy textů.



top